Yardıma mı ihtiyacınız var ? Yenilikçi ve Sürdürülebilir Çözümler İçin Bizi Arayın 0224 362 56 39
Java 25. Yıl

Java’nın yerini Swift

En popüler programlama dillerinden biri olan Java yirmi beşinci yıldönümünü kutluyor. Çeyrek asır önce bu günlerde, platformun ilk halka açık versiyonu piyasaya sürüldü ve daha sonra dünyanın dört bir yanından milyonlarca geliştirici tarafından kullanılmaya başlandı.

Popülaritesini hiç kaybetmedi

1995 yılında Oak, Java olarak yeniden adlandırıldı ve Java Sanal Makinesi'ni (JVM) Netscape tarayıcısına dahil ettiği için yaygın olarak tanındı. O andan itibaren, kullanılan donanım mimarisine bakılmaksızın farklı donanım platformlarında tam olarak aynı şekilde çalışabilen Java'nın popülaritesi muazzam bir hızda büyümeye başladı ve dilin kendisi BT endüstrisinin neredeyse tüm alanlarında uygulama buldu.

Java hem NASA gezginlerinde hem de büyük hadron çarpıştırıcısında çalışıyor. Günlük hayatta ise bilgisayarlarla, mobil cihazlarla, medya oynatıcılarla ve hatta Java ile çalışan akıllı kartlarla çevrili durumdayız. Çeyrek yüzyıl sonra, Java profesyonel ortamda talep edilen uygulamalar oluşturmak için bir araç olmaya devam ediyor ve hala en popüler programlama dillerinden biri olma konumunu sıkıca koruyor diyebiliriz.

Oracle, Java'nın 25. yılı onuruna, popüler programlama dilinin bugününü ve geleceğini anlatan özel bir siteyi yayına aldı. Buraya tıklayarak Java'nın 25 yılına ışık tutan bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.Byk Yazılım olarak bizde uzun yıllardır bünyemizde java EE ile kurumsal uygulamalar geliştiriyoruz.

Java EE Nedir ?

Java EE kurumsal veya büyük çaptaki uygulamaları düzenli bir şekilde geliştirmek için kullanılan sınıf ve paketlerden oluşturulmuş kütüphaneler topluluğudur.

Uygulama kapsamı büyüdükçe kullanılmakta olan teknolojiler ve ihtiyaçların karmaşıklığı artmaya başlar.

Java bu ihtiyaçları karşılamak ve karmaşıklığı en aza indirmek için içerisindeki kütüphaneleri gruplayarak SE, ME, EE gibi takma isimler vermiştir.

Enterprise Edition veya kurumsal sürüm olarak adlandırılmasının sebebi kullanış olduğu kütüphanelerin kurumsal uygulama geliştirmeye çok uygun olmasıdır.

Bazı Java EE kütüphaneleri aşağıda bilginize sunulmuştur.

  • Servlet
  • JSP (JavaServer Pages)
  • EL (Expression Language)
  • JSTL (JavaServer Pages Standard Tag Library)
  • JSF (JavaServer Faces)
  • JAX-RS (Java API for RESTful Web Services)
  • WebSocket (Java API for WebSocket)
  • JSON-P (Java API for JSON Processing)
  • EJB (Enterprise JavaBeans)
  • JPA (Java Persistence API)
Paylaşım